Калиграфия върху тиква

Калиграфия върху тиква

Всяка година с настъпването на Октомври районът, в който живеем, постепенно се преобразява в кадър от филм на ужасите. Призраци, паяжини, прилепи и вампири обсебват една след друга къщите и градините на съседите и до края на месеца улиците стават неузнаваеми. 

Причината разбира се е съвсем невинна - Вси Светии или Halloween, е един от любимите празници в годишния календар, които децата тук очакват с нетърпение. За да ги зарадват (и постреснат), възрастните се надпреварват да украсят домовете си по възможно най-ужасяващ начин.


Тиквите, с издълбани страшни лица върху тях, са задължителна част от декорацията. Откакто и нашите деца започнаха да се вълнуват от празника, аз също започнах опитите си да изрязвам тикви със всевъзможни страшни мотиви. 


Макар, че това на теория е доста забавно и използвам специални за целта инструменти, на практика е доста трудоемка (и доста мърлява!) работа. Определено не е препоръчителна в компанията на деца, заради острите ножове.


Това ме накара тази година да опитам нещо по-различно. Вместо да се боря с ножове, реших да декорирам тиквите с … маркер. 


Това се каза се много по-забавно! Като начало - децата могат да се включат в целия процес, а при нас в това е и смисъла на празника. И второ, възможностите за креативност за много по-големи (не са ограничени от това, какво мога да изрежа върху дебелата кора на тиквата, без да загубя пръст или ръка).


Autumn decor, pumpkin calligraphy ideas for Halloween decoration

Не е задължително декорациите да бъдат страшни. Тази година си избрах по-невинен дизайн, който чудесно декорира входната врата на дома, без да предизвиква кошмари у съседите. 



Получава се лесно, с достъпни материали и не е необходим голям опит. Ако искате да опитате, по-долу ви разказвам как и какво ви е необходимо.


Материали:

Тиква (естествено), маркери Sharpie Oil Based - бял или черен, молив и хартия.



Метод:

  1. Подгответе тиквата - почистете я и я изсушете добре. Изберете си най-подходящата страна за рисуване - за предпочитане по-гладка. Подпрете удобно тиквата, за да е стабилна по време на работа.

  2. Изрисувайте дизайна на чернова. Върху лист хартия с молив изпишете думите или илюстрациите, за да видите как ще изглеждат, преди да ги изпишете върху тиквата. Макар да не е нужен перфекционизъм за този дизайн, грешките върху кората се поправят трудно. 

    Аз се опитах да работя с молив директно върху тиквата, но графитът не хвана. Затова черновата ми беше полезен ориентир по време на работата. Щом сте доволни от дизайна на хартия, можете да започвате върху тиквата.

  3. Подгответе маркера. Тези маркери са по-специфични за работа. Преди да започнете, разклатете маркера и натиснете няколко пъти връхчето върху плътна хартията, докато че боята започва да потича. 

  4. Буква по буква, изпишете дизайна. Важно е да завършвате всеки елемент, докато боята още не е засъхнала, и едва тогава да преминавате към следващата буква. Това ще ви помогне и да не размажете без да искате дизайна.

  5. Докато работите, от време на време натискайте маркера върху хартията, за да поддържате потока на боята. Забелязах, че маркера работи по-добре когато го движа само в една посока, без да натискам. Така боята се наслоява по-плътно. Ако обаче искате да повторите някоя част, за да е по-наситена, просто изчакайте няколко минути да изсъхне боята.

  6. Ако като мен изписвате текст, можете да използвате калиграфски шрифт. За целта прибягваме до '’фалшивата калиграфия”, като удебеляваме линиите, където маркера се движи надолу. Останалите линии (където маркера се движи нагоре) оставяме по-тънки. Пишете ми ако искате да видите отделен пост за фалшива калиграфия (foux calligraphy).

  7. За моята тиква използвах само бяло, но комбинации с черен или сребърен маркер също изглеждат много красиво - опитайте! 

  8. Ако правите по-сложен дизайн, оставете боята да изсъхне между отделните стъпки, за да не се размаже боята. 

 

Ако и вие като мен предпочитате визуални инструкции, може да видите и как декорирах тиквата в това видео.

Калиграфия върху тиква - лесен есенен парти интериор

 


Готовата тиква ще издържи няколко дни или седмици, в зависимост къде я държите. Веднъж засъхнала, боята е водоустойчива и спокойно можете да поставите тиквата на открито. Развихрете въображението си - декорирайте я с есенни листа, плодове или шишарки. Поставете пред входната врата или до камината, подарете на приятели. 

Ако решите да опитате, споделете резултата с #калиграфияселишопова. Нямам търпение да видя къде ще ви отведе вдъхновението!





Ellie Shopova-Smith

Здравейте, аз съм Ели - графичен дизайнер и калиграф. Мисията ми е да помагам на всички почитатели на калиграфията от България да я учат, творят и да се наслаждават на красотата ѝ.

https://www.ellieshopovasmith.co.uk
Previous
Previous

Искаш да учиш калиграфия? Започни от тук!

Next
Next

Творческо представяне: Запознайте се с Деси